Co po lekcjach?
23 Luty 2022

Co po lekcjach?

Kolejna rada na początek roku szkolnego

Skoro sprawę szkoły już mamy  załatwioną,  a podział godzin ustalony możemy zabrać się za organizację czasu wolnego naszego dziecka,  tak aby jak najmniej zostało go na oglądanie TV.  Żeby jednak nie było nam tak łatwo to kilka pytań,  na które musimy sobie odpowiedzieć.

Czy zajęcia pozalekcyjne dobieramy w sposób świadomy czy tylko dla zabicia czasu. Czy mieliśmy czas,  aby się zastanowić do jakich zajęć nasza pociecha ma predyspozycje. Czy wybór pomiędzy szkołą muzyczna,  a treningami karate musiał być taki trudny.  Na jakim etapie rozwoju możemy pozwolić już współdecydować dzieciom o tym czego one chcą, a co im sprawia przyjemność. Czy o wszystkie te sprawy  musimy pytać psychologów,  czy wystarczy matczyna miłość i wiara,  że wszystkie te rzeczy robimy dla ich dobra.

Pamiętajmy jednak,  że każde dziecko kryje w sobie wiele nieodkrytych talentów, zdolności i predyspozycji,  więc musimy bacznie się mu przyglądać, aby nie przegapić tego najważniejszego.

Ile w ogóle człowiek może mieć zdolności? Czy opłaca się rozwijać je wszystkie czy tylko pielęgnować te najbardziej widoczne. Jak to się ma do potrzeb naszego dziecka,  a jak do zapotrzebowania rynku pracy i świata,  który przecież lepiej znają rodzice. Pytanie tylko czy świat,  który my znamy to jest coś czym warto się przejmować patrząc jak szybko się on zmienia. Może za lat 20 jak nasze dzieci dorosną będzie zupełnie inny system wartości, pracy i wiedza,  której się uczymy dziś nikomu już nie będzie potrzebna.

A oto kilka dodatkowych pytań,  które warto sobie zadać :

  1. Ile zajęć pozalekcyjnych jest wskazane /czy zmęczenie fizyczne i psychiczne to to samo?/ czyli czy po treningu piłki nożnej można pójść prosto na trening szachowy,  czy jednak należy odpocząć ?
  2. Podział tych zajęć na grupy /sport, nauka, zainteresowania/
  3. Które z nich możemy zaliczyć do zainteresowań i co wtedy /szachy, komputery itp./ czyli czy zajęcia komputerowe możemy zaliczyć do zabawy lub traktować jako wypoczynek
  4. Dawkowanie zajęć pozalekcyjnych na przestrzeni wieku dziecka /lata 6-18/ w świetle badań,  iż dziecko w dzisiejszych czasach po studiach jest już zmęczone/
  5. Rozgraniczenie zajęć sportowych z podziałem na różne formy zmęczenia oraz wykorzystanie różnych grup mięśni /pływanie – taniec – szachy/
  6. Czy istnieją dyscypliny,  które łączyć się powinny /dają jakiś poziom synergii/,  albo takie,  które się wykluczają /szachy – tenis stołowy/
  7. Jakie dyscypliny poprawiają nakierowanie na nauki ścisłe,  a jakie  na nauki humanistyczne ?
  8. Jakie zajęcia mają wpływ na rozwój różnego typu zainteresowań /modelarnia, taniec, zajęcia teatralne/, zajęcia psychoedukacyjne – motywacyjne, wyrównawcze itp./ ?
  9. W jakim wieku możemy zawęzić lub ograniczyć rodzaj zajęć – dokonać specjalizacji /poświęcamy się tylko i wyłącznie jednej dyscyplinie / i kto o tym może zdecydować ?
  10. Miejsce /szkoła czy z dala od niej?/ zmieniać otoczenie, kolegów czy nie, czy grono kolegów klasowych pomaga czy przeszkadza ?
  11. Jak w końcu dobrać rodzaj zajęć do temperamentu dziecka /taniec standardowy, aerobik, step, hiphop itp. /cheerleaderka – czy tancerz zespołu pieśni i tańca ?

Czyli podsumowując odpowiedź na jedno pytanie – Rozwijać talenty zapominając o niedociągnięciach,  czy rozwijać słabe strony,  aby dziecko było wszechstronne,  gdyż na tym etapie nie jesteśmy w stanie wiedzieć jakich umiejętności będziemy potrzebować.

Cokolwiek jednak nie zrobimy pamiętajmy,  że to od nas samych zależy najwięcej. Ponieważ to postawa i zachowanie dorosłych,  a przede wszystkim rodziców są dla dziecka pierwszym wzorcem,  z którego uczy się zachowania na całe życie

To nasze  zachowania będą determinować system wartości dziecka .

wstecz