Gdzie po ósmej klasie?
23 Luty 2022

Gdzie po ósmej klasie?

Skoro egzamin ósmoklasisty mamy już za sobą to czas zastanowić się, gdzie nasze dziecko ma dalej się uczyć? Wbrew pozorom nie jest to tak proste pytanie jakby się mogło zdawać, gdyż tak naprawdę wybór jest dość duży. Oczywiście większość zależy od wyników i możliwości naszego dziecka jednak nasza determinacja i zaangażowanie jak zawsze tak również w tym przypadku bardzo mogą być pomocne.

Oczywiście ktoś powie, że wybór liceum tak naprawdę nie ma wielkiego znaczenia jednak proszę mi wierzyć, że ma kolosalne. Poza tym, że wybieramy pomiędzy lepszym i gorszym to wypada się zastanowić do jakiej klasy nasze dziecko trafi i z jakimi nauczycielami będzie miało zajęcia. Proszę mi wierzyć, ale wystarczy jeden wybitny nauczyciel, aby odmienić świat naszego dziecka. Naprawdę nie ważne jest to czy to będzie biologia, chemia czy fizyka. Ważne, aby przynajmniej z jednego przedmiotu dziecko spotkało na swojej drodze fascynata wiedzy i edukacji. To naprawdę już po kilku miesiącach będzie widać i to naprawdę potrafi odmienić każdego. Taka osoba potrafi zdziałać naprawdę cuda z ucznia przeciętnego zrobi wybitnego a z ucznia niezainteresowanego zrobi pasjonata. Najciekawsze jest jednak to, że potrafi zrobić to w sposób tak subtelny, że tego nie dostrzegamy. Nikt tak naprawdę nie potrafi nam wskazać dokładnych ram tego postępowania jednak sama aura potrafi być tak twórcza, że nauka sama się dzieje.

Żeby nie przedłużać dodam tylko że kolejnym dylematem jest to czy wybrać liceum dwujęzykowe czy zwykłe, a może wybrać liceum, gdzie możemy zdawać od razu maturę europejską i mieć potem większe szanse na topowych kierunkach.

Te wszystkie z pozoru błahe wybory tak naprawdę mogą potem zadecydować o dalszej ścieżce kariery zawodowej naszych pociech, dlatego też warto się nad tym zastanowić. Wybierając liceum warto przyglądnąć się liście laureatów konkursów przedmiotowych w poszczególnych kategoriach. Może wielu z nas jeszcze o tym nie myślało, ale laureaci poszczególnych konkursów mają naprawdę wielką przewagę nad zwykłymi i o wiele mniejszy stres na maturze, gdyż są z niej zwolnieni.

Zdawalność matur to też dobry wyznacznik, bo skoro już nie wygramy żadnej olimpiady warto przynajmniej abyśmy nie musieli się martwić do samego końca o sam wynik matury. Co by nie powiedzieć i jak by na to nie patrzeć średnia zawsze jest średnią i jeżeli przez ostatnie kilka lat w danej szkole 99% ludzi zdawało maturę pozytywnie to jest duże prawdopodobieństwo, że i nasze dzieci pójdą ich śladem.

Jeżeli wybieramy technikum to również sprawdźmy wszystkie te parametry jednak dodatkowo skupmy się na ocenie praktycznej strony tego typu szkoły. Jakie praktyki oferuje, jakie ma do tego wyposażenie i jakiego rodzaju kompetencje mają nauczyciele przedmiotów zawodowych. To naprawdę wielka różnica czy technik samochodowy pozna budowę samochodu na podstawie pracy w warsztacie czy tylko na podstawie prezentacji multimedialnej. Czy technik krajobrazu sam pochyli się nad ziemią i będzie sadził kwiatki czy tylko pozna to na podstawie wyświetlanych filmów. Proszę mi wierzyć, że warto tego wszystkiego się dowiedzieć, poczytać opinie innych rodziców lub zasięgnąć opinii znajomych.

Na koniec dodam, że możemy nasze podanie złożyć równocześnie do sześciu szkół, ale polecam skupić się na 3. To je dokładnie poznać, przeanalizować abyśmy dokonując wyboru mieli pewność, że to właśnie ta jedna jedyna która spełnię najwięcej punktów z naszego planu edukacyjnego.

Oczywiście nie zapomnijmy wszystkich naszych rozterek konsultować /omawiać/ z naszymi dziećmi, bo to tak naprawdę musi być ich decyzja i ich wybór. Nie zapominajmy, że kolejne cztery długie lata to oni spędzą w tyj szkole i tam poznają swoich kolegów, koleżanki a nie rzadko pierwszą miłość swojego życia. Dlatego ten wybór jest tak ważny i warto się nad nim pochylić, gdyż kolejny po maturze już w większości nasze dzieci dokonają samodzielnie. Zatem mamy ostatnią szanse abyśmy swoim doświadczeniem, autorytetem i wiedzą pomogli im wybrać jak najlepiej pod kontem, wiedzy, zainteresowań, predyspozycji, aby ten czas był dla nich nie tylko okresem nauki, ale też możliwie najbardziej szczęśliwy. Warto zadbać po to, aby ich wymarzona magiczna szkoła jaką jest Hogwart znalazła się na ich drodze edukacyjnej i aby to właśnie w niej spędzili kolejne lata swojego życia.

Bo pamiętajmy, że edukacja jest czymś intuicyjnym i czasem wystarczy niewiele, aby to wszystko samo się zadziało.

Ps. Na koniec tylko dodam, że równie ważne jak wybór szkoły jest wybór klasy w danej szkole. Już to kiedyś pisałam, ale 5 lat temu moje dzieci chodziły w tym samym czasie do jednego liceum.

Córka była w najlepszej klasie w szkole /biol-chem/ syn zaś trafił do najgorszej klasy /human/

W szkole było 10 klas w jednym roczniku a różnica w poziomie była taka, że najlepsza na półrocze w drugiej klasie miała średnią 4,8 zaś najgorsza to średnia 3,3. Proszę mi wierzyć. Ta sama szkoła ci sami nauczyciele a po trzech latach kończyli całkowicie inni ludzie. Patrząc z bliska na dwie tak samo uczące się osoby na koniec miałam wrażenie, że to całkiem inny świat.

wstecz