23 Luty 2022

Czego wymagać od szkoły?

Ktoś powiedział:

„Rodzicom zawdzięczamy tylko życie, dobrym rodzicom życie dobre i szczęśliwe”

Myślę, że do tego można by dodać, że dobremu nauczycielowi możemy zawdzięczać równie dużo co dobremu rodzicowi

Pewnie każdy pomyśli, że to slogan i że to jest taka formułka, która z rzeczywistością nie ma za wiele wspólnego jednak ja twierdzą, że może mieć i to dużo.

Wystarczy nauczycieli wyposażyć w narzędzia, które pozwolą mu lepiej zarządzać wiedzą.

Dlaczego w szkole, gdzie codziennie mija się, spotyka i rozmawia ze sobą tak wielu pedagogów tak mało jest wymiany doświadczeń, spostrzeżeń i uwag.

Dlaczego po opinię o swoim dziecku musimy wybierać się do specjalistycznej poradni, skoro codziennie w szkole nasze dziecko ma kontakt z wieloma pedagogami, którzy nie rzadko są wybitnymi specjalistami z doświadczeniem i wiedzą o naszym dziecku więcej niż jego rodzice.

Wielu z nich przecież obserwuje nasze dzieci codziennie na przestrzeni kilku lat. Co więcej obserwują nasze dzieci w różnych sytuacjach, nierzadko w połączeniu z wieloma grupami rówieśniczymi zarówno formalnymi jak i nie formalnymi.

Dlaczego tych wszystkich informacji nie mielibyśmy zapisywać, aby w razie potrzeby móc po nie sięgnąć?

Każde dziecko na przestrzeni 10-15 lat swojej edukacji spotyka na swojej drodze wielu dobrych i wybitnych pedagogów, dlaczego ich wiedza i doświadczenie nie może zostać spożytkowane dla dobra naszych dzieci.

Przecież każda informacja lub nawet sugestia powinna zostać zapisana, aby w przyszłości mogła nam służyć jako wskazówka w pokonywaniu złożonej mapy kompetencji naszych dzieci.

Codziennie w pokoju nauczycielskim są prowadzone rozmowy dotyczące zachowania wielu pojedynczych osób. Wnioski z takich debat powinny w jak najszerszej postaci trafić do rodziców, aby znaleźć potwierdzenie lub zaprzeczenie stawianych tez. Oczywiście nie we wszystkich rodzicach będziemy mogli mieć odpowiednich partnerów i wsparcie na każdym poziomie stawianego problemu. Lecz jeżeli dobrze dobierzemy słowa i odpowiednio postawimy akcenty to przynajmniej 30% rodziców skorzysta z naszych rad lub przynajmniej poważnie się zastanowi nad problemami jakie zostaną zasugerowane.

Dlatego warto wszelkie tego typu spostrzeżenia od najmłodszych lat zapisywać, analizować a przynajmniej je archiwizować. Bo jeżeli jeszcze nie teraz to w przyszłości sztuczna inteligencja pomoże nam je zrozumieć i odpowiednio uargumentować.

Dlatego zaczynając od oceny opisowej w klasie 1 poprzez wszystkie lata edukacji powinna zostać stworzona mapa potencjału która odpowie nam na większość pytań.

Wszystkie te spostrzeżenia powinny nam posłużyć do wnikliwej analizy potencjału i kierunków rozwoju naszych dzieci. Analizując wszystkie te dane na poszczególnych etapach rozwoju będziemy mogli odpowiednio podpowiadać, wspomagać lub korygować poszczególne składowe potencjału w zależności od potrzeby systemu edukacji, predyspozycji dziecka, lub zainteresowań na poszczególnym etapie rozwoju. Mając odpowiednie narzędzia i wiedzę oraz w sposób ciągły współpracując z rodzicami w całym procesie kształcenia dziecka możemy osiągać o wiele lepsze efekty w procesie kształcenia.

Dodatkowo wprowadzając dane informujące nas o edukacji poza formalnej i nieformalnej będziemy mogli w sposób kompleksowy i komplementarny uzyskać spotęgowanie efektów edukacyjnych.

wstecz