Jak zwiększyć dzieciom IQ
23 Luty 2022

Jak zwiększyć dzieciom IQ

Wiele już książek napisano i wiele teorii obalono. Pewnie też każdy z nas ma swoje zdanie na ten temat co zrobić, aby nasze dziecko uczyło się lepiej szybciej i miało najwyższe IQ.

 

Ja również uległam tej modzie i kilka książek przeczytałam w pogoni za tym jak by się wydawało świętym grałem każdego z rodziców, czyli pomysłem jak to w szybki sposób poprawić IQ moich dzieci. Jednak jak tak teraz o tym wszystkim myślę to dochodzę do wniosku, że metody najprostsze są najbardziej skuteczne i wystarczające więc postanowiłam się nimi podzielić.

  1. Nauka muzyki

Co by nie powiedzieć dobrego czy złego na temat szkoły muzycznej to jedno jest pewne, że nauka muzyki obojętnie co to nie był za instrument bardzo rozwija nasze dzieci. Czy to skrzypce, fortepian czy gitara to jednak każdy z tych instrumentów powoduje, że musimy korzystać jednocześnie z dwóch rąk, a co za tym idzie dwóch półkul mózgowych. Jednym słowem z tego wszystkiego co powoduje, że nasz mózg jest bardziej zmuszany do pracy a przez to bardziej się rozwija.

  1. Szachy

Pomimo tego, że po 7 latach naszej przygody z szachami nie udało się nam odnieść w niej jakiś oszałamiających sukcesów na miarę mistrzostw naszego kraju to jednak uważam tą dyscyplinę /sportu, nauki czy czegoś tam/ za wyjątkowo wspomagającą na każdym etapie edukacji. Sposób myślenia, planowania, organizacja gry to jest coś niesamowitego. Oczywiście nie wiem jak, dlaczego i co w tym jest takiego magicznego, ale coś w tej grze jest niesamowitego i ma wielki wpływ w rozwój moich dzieci.

  1. Sport

Tutaj również podobnie jak w muzyce nie ważne jest jaką dyscyplinę uprawiamy. Ważne jest jednak, aby to coś było, bo obojętnie co to za dyscyplina to jednak również bardzo nas rozwija.

Na naszej wyboistej drodze edukacji spotkaliśmy wiele dyscyplin /szachy, badminton, skoki do wody, pływanie, siatkówka, koszykówka, zapasy, biegi, tenis stołowy, jazda na rowerze, łucznictwo, narty/ na różnym poziomie zaawansowania oczywiści. W niektórych byliśmy medalistami mistrzostw polski a w niektórych zabawa skończyła się po kilku miesiącach. Czasem były to zajęcia dodatkowe w wymiarze 2h tygodniowo a czasem szkoła sportowa, gdzie treningi piłki siatkowej były w wymiarze 10 h tygodniowo. Jednak każdy ten przepadek był ważny i każdy przyczynił się do dużego rozwoju moich dzieci.

Dodatkowo warto dodać, że w dzisiejszych czasach, gdzie komputery i siedzący tryb życia to nasza zmora sport musi być ważną częścią naszego wychowania, bo to po prostu jest zdrowe, a nie od dziś wiadomo, że w zdrowym ciele zdrowy duch! A jak duch jest zdrowy to i nauka lepiej wchodzi do głowy!!!

  1. No i na koniec rzecz prosta i oczywista – Czytanie książek. Nie ważne jakich, nie ważne, kiedy, ale ważne, aby nasze dzieci czytały, czytały i jeszcze raz czytały. Bo czy to Opowieści z Narnii, Harry Potter czy zupełnie coś innego to jest mniej ważne, ale ważnym jest aby ćwiczyły swoją wyobraźnie od jak najmłodszego wieku, aby w przyszłości tej wyobraźni im nigdy nie zabrakło, aby rozumieć coraz bardziej i szybciej zmieniający się świat.

 

Ps. dla zainteresowanych zapraszam do poczytania wcześniejszych art.

  1. Dlaczego muzyka?  – Rozterki rodzica
  2. Dlaczego szachy?   – Dlaczego szachy
  3. Dlaczego sport?      – Czy sport to dobry sposób na dobre wychowanie
wstecz