test gimnazjalny

Egzamin gimnazjalny

Nasze obserwacje natury muszą być wnikliwe, wnioski dogłębne,

a doświadczenia akuratne. Rzadko widzimy owe trzy cechy pospołu.

Właśnie dlatego rzadko trafiają się twórczy geniusze.

DENIS DIDEROT

 

Właśnie trwają egzaminy gimnazjalne i tak sobie myślę czy one mają sens czy nie skoro wyniki ich otrzymujemy dopiero po wyborze szkoły średniej? Dla większości z nas to wybór oczywisty i takie czy inne wyniki nie mają dla nas znaczenia ale czy dla wszystkich. Bo właściwie dla kogo są te testy które naszym dzieciom dokładają wiele stresu? Czyż nie powinny przynajmniej być dostępne dla rodziców aby w pełni świadomie zadecydować do jakiej szkoły ma podążyć ich latorośl. Wszak wybór pomiędzy liceum, technikum a szkołą zawodową to naprawdę decyzja przełomowa. Czy rodzice nie powinni mieć absolutnie wszelkich danych aby z całą świadomością zadecydować co dla ich dzieci jest najlepsze. Ja sama już kilka takich wyborów mam za sobą i kilka przed sobą i wiem że nie są one wcale takie proste i oczywiste dlatego też uważam iż szkoła powinna zadbać o to aby jak najwięcej informacji przekazać dla rodziców. Oczywiście nikt nie wie jak potoczą się losy naukowe naszych pociech już na tym etapie ale pewne jest że wiele zależy od tej właśnie decyzji. Różnice jakie się pojawiają pomiędzy poszczególnymi szkołami są na tyle istotne że warto abyśmy dokładnie przyjrzeli się każdej ze szkół którą mamy do dyspozycji. Oczywiście rankingi i statystyki są ważne ale nie tylko one powinny przykuć naszą uwagę. Ważne są predyspozycje naszych dzieci w jakim kierunku chcą się rozwijać i na jakiego nauczyciela mogą na swojej drodze natrafić. Oczywiście każdy by sobie życzył aby wszyscy nauczyciele byli idealni i z pełnym zaangażowaniem zajmowali się wyłącznie naszym dzieckiem ale to tylko bajka która z normalnym życiem ma niewiele wspólnego. Dlatego też jeżeli już nie możemy mieć „wszystkiego najlepszego” to zadbajmy o to aby przynajmniej ta część na której nam najbardziej zależy była na odpowiednim poziomie i w odpowiedniej formie. Dlatego jak ktoś się bardziej interesuje geografią to poszukajmy klasy gdzie może na nas czekać pasjonat tej dyscypliny. To samo dotyczy, historii, przyrody czy chemii. Naprawdę matematyka i polski są ważne i bez nich nie będziemy w stanie przebrnąć przez maturę ale to te inne przedmioty które staną się uzupełnieniem naszej pasji pozwolą się naszym dzieciom rozwinąć i poczuć w tej szkole odpowiednio docenione.

Kolejna sprawa to zajęcia dodatkowe. Zajęcia sportowe, artystyczne, teatralne czy wolentariat mogą spowodować pobudzenie naszych dzieci i pozwolą w nich odkryć zainteresowania i pasje o których wcześniej nawet nam się nie śniło. Nie bójmy się także zapisywać ich na całkiem inne i nieznane zajęcia gdyż każde z nowych doświadczeń pozwoli im poznać nowych ludzi, sprawdzić się w nowej roli i przekonać się jak wiele różnych rzeczy czeka na nie w dorosłym życiu. Nawet jeżeli niektóre z tych wyborów okażą się dla nich nie odpowiednie to jest to najlepszy okres aby mogły się sparzyć i przekonać o tym że w życiu nie zawsze wszystko się udaje. Powiem więcej niejednokrotnie te drobne rozczarowania i porażki więcej mogą ich nauczyć niż nie jeden sukces. No bo kiedy niby będzie lepszy czas na popełnianie błędów jak nie okres w którym rodzice i rodzina zawsze się za nami wstawią  i pozwolą im powstać silniejszymi niż byli.

Dlatego jeszcze raz powtórzę obserwujmy, analizujmy i bądźmy czujni gdyż każdy zły wybór może spowodować konsekwencje na całe życie a z kolei odpowiedni wybór pozwoli naszym dzieciom łatwiej odnaleźć swoją drogę życia. Czyli sposób na to aby realizować swoje pasje, zainteresowania i oczywiście przy okazji być za to odpowiednio wynagradzani.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *