Po maturze i co teraz?
23 Luty 2022

Po maturze i co teraz?

Skoro maturę mamy za sobą czas zastanowić się nad dalszym losem?

Oczywiście pewnie większość młodych ludzi już wcześniej zdecydowała, gdzie idzie na studia lub co chce robić, ale jednak pewnie spore grono dopiero teraz zastanawia się co i dlaczego ma z sobą począć. Jedni z powodu tego, że tak naprawdę nie wiedzą co chcą dalej robić. Inni z powodu tego, że dopiero wyniki matur pozwolą im zweryfikować możliwości jakie im zostały a jeszcze inni z powodów całkiem innych. Jedno jest jednak pewne warto nad tym tematem się pochylić i dokładnie zastanowić, gdyż do tej pory nasze wybory zawsze dawał się jakoś odmienić czy skorygować natomiast wybór studiów lub ich brak na dobre będzie determinować naszą ścieżkę kariery. Oczywiście jedni powiedzą, że zawsze jakoś można potem korygować poszczególne kierunki albo za pomocą kolejnych kursów czy studiów podyplomowych jednak ciężko nam będzie zostać ekologiem studiując prawo itp.

Oczywiście jestem przeciwna temu, aby rodzice wywierali presję i narzucali swoim autorytetem preferowany przez nich kierunek studiów jednak dobrej rady nigdy za wiele. Bo przecież to oni przez 20 lat przyglądali się z bliska postępom swoich pociech i to oni znają je najlepiej. Dlatego warto wziąć pod rozwagę ich zdanie.

Warto zadać sobie następujące pytania:

  • Co lubisz robić?
  • Czy chcesz pracować sama/sam czy z ludźmi?
  • Jak widzisz swoją przyszłość za 5/10/15 lat?
  • Czy chcesz być czyimś pracownikiem czy pracować na własny rachunek?
  • Czy interesuje ci się jeszcze nauka przez 3, 5 a może 10 lat /jak w przypadku niektórych specjalności/

Kolejne pytania to

  • Gdzie i na jakiej uczelni
  • Ile to kosztuje i czy cię na to stać lub twoich rodziców?  itp. itd.?

Pamiętajmy, że w dzisiejszym świecie mamy ogromny wysyp kierunków i specjalności i warto się dobrze zastanowić, aby wybrać tą która najlepiej odpowiada naszym umiejętnością, zainteresowaniom czy temperamentowi. Warto to zrobić rozważnie, gdyż o pomyłkę tutaj nietrudno.

Dla przykładu patrząc na przykładowe uczelnie techniczne: na elektronice mamy 150 godzin matematyki, na elektrotechnice o 15 godzin więcej. Różnica ta wyrównuje się na fizyce, na której 15 godzin jest więcej na elektronice, /suma 90 godzin /. Na jednym z wydziałów mamy 90 godzin informatyki, a na drugim tyle samo godzin z programowania, które to też zajęcia można bardzo łatwo pomylić z informatyką.

Tutaj dochodzimy do pytania podstawowego, jak młody człowiek, po przebyciu matury, ma być świadomy co jest na końcu ścieżki, którą sobie wymarzył. Z pewnością w wielu miejscach wiedza zdobywana na tych kierunkach się przeplata, ale należy zwrócić uwagę, że każda inaczej ukierunkowuje, innego tworzy specjalistę i innych potrzebuje kompetencji. Dlatego też tak ważnym abyśmy byli tego świadomi na każdym etapie naszej edukacji. Porównanie przedmiotów ścisłych, to tylko przykład oczywiście, bowiem w naukach humanistycznych takich przeplatanek będziemy mieć równie dużo. Reasumując praca psychologa, pedagoga, socjologa to trzy różne światy może przeplatające się, ale jednak całkiem odmienne. Pomimo tego, iż każda z tych dziedzin niesie za sobą ciekawą atmosferę i daje wiele możliwości zawodowych, to jednak wymaga innych predyspozycji, innego spojrzenia na świat, i innego „kształtu percepcji „I w efekcie tworzy całkiem odmienny zawód.

Na koniec musimy zdecydować jakim dysponujemy talentem, gdyż każdy z nas go ma. Może nie każdy jest tego świadomy, ale na pewno każdy to ma!

Co to jest Talent?

To ta iskra, która odróżnia artystę od rzemieślnika.
To to mrowienie z tyłu głowy, które zachęca cię, gdy coś robisz do zrobienia tego inaczej i okazuje się to lepsze.
To to co bez ciężkiej pracy nad nim nie daje nic, a czasem nawet nie zostaje odkryte.
To to z czego nie zdajesz sobie sprawy albo nie zwracasz uwagi, gdy robisz to, co lubisz i robisz to dobrze.

Ps.

Warto tutaj przytoczyć słowa Konfucjusza:

„Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu”

 

Parafrazując możemy powiedzieć:

–  wybierz właściwe studia a nauka sama wejdzie do głowy!!!

wstecz